ללמוד דרך הראש,
אחר כך גם דרך הידיים
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
ללמוד דרך הראש, אחר כך גם דרך הידיים

אודות צדקי לירן

אני צדקי, יוזם הפרויקט “סדנאות ידי זהב.”

כך קוראים לי.  צדקי (עם חיריק מתחת ל”צ”. בלי יוד), נשוי, גר בירושלים, ואב לשתי בנות מקסימות. מאז שאני ילד, תמיד אמרו לי שיש לי ידי זהב. אמא שלי דחפה אותי בכח לתחום, כשהיא שמה לי כלי עבודה ביד בכל הזדמנות שמצאה ופירגנה לכל מה שעשיתי, גם אם יצא קצת עקום…

גדלתי בבית דתי ואני מכיר את העולם הזה, ומכבד אותו. גדלתי בשפה האנגלית (הוריי עלו ארצה מארה”ב), ולכן אני גם דובר עברית ואנגלית ברמה טובה מאד. שירתתי בצבא במגוון תפקידי פיקוד לוגיסטיים, וכן, אני קצין בכיר במילואים בתחום הלוגיסטיקה.

במשך כ 14 שנה שיחקתי כדורסל במסגרות חצי מקצועניות, כשבמקביל למדתי אימון כדורסל. עבדתי כמאמן כדורסל במשך כ 18 שנה, נשים וגברים, ילדים ונוער וכו’, ונחלתי הצלחות לא מעטות.

blogp

תחילת הדרך בתחומי השיפוץ ואחזקת הבית

לאחר פרישתי ממשחק פעיל (הברכיים, אוי הברכיים…), ובמקביל לתקופת היותי מאמן כדורסל, קידמתי את יכולותיי הטכניות לדרגה ולמקום שאפשר להתפרנס מהם. שיפצתי דירות, בניתי פרגולות, תיקנתי כל דבר ולכל לקוח. התמחתי בכלל תחומי השיפוץ אם כי ניתן לומר שבמשך השנים המקצועות שמשכו אותי בעיקר היו הנגרות והמנעולנות ואני בהחלט מומחה של ממש בשני תחומים אלה (וסליחה על העדות העצמית…).

החלטתי למסד את העניין ופתחתי מחסן עצים, שגדל להיות חנות לריהוט ומשם למפעל קטן לריהוט.

לאחר 6 שנים העסק שלי קרס, ואחרי תקופה קשה של התמודדות, עברתי לתפקידי ניהול כשכיר, בעיקר בתחום ההובלה וההנפה (מנופים).

צדקי, אתה צריך להיות מורה!

באותה תקופה קרו שני דברים במקביל.  האחד, התייעצתי עם חברה טובה בעניין העתיד המקצועי שלי וכשמניתי את כישוריי (כפי שהבנתי אותם אז) היא קטעה אותי ואמרה: “שכחת את הדבר שאתה הכי טוב בו – ללמד”.  מודה שזה חלחל כי עד אז אמנם ידעתי שאני מורה לא רע אבל בשלב מוקדם מאד הפסקתי לחלום בכיוון הזה כי מי יכול להתפרנס מהוראה? ההערה של אותה חברה טובה תפסה אותי לא מוכן.

הדבר השני שקרה באותה תקופה הוא שלמדתי קורס טכני מסוים ויום אחד ישבתי בשיעור ספציפי (דווקא בשיעור שהייתי די בקיא בנלמד בו) , כשהמרצה אמר שהוא נאלץ לצאת לפרק זמן מסוים. התנדבתי להמשיך ללמד במקומו, וכשהוא חזר מהר מהצפוי, כ 15 דקות אחר כך, הוא התיישב בכיתה והקשיב. בסוף השיעור הוא פנה אלי והפתיע כשאמר לי, “צדקי, אני לא יודע מה אתה מחפש בכיוונים האלה. אתה צריך להיות מורה”

קורס הנדימן – ההתחלה

אותו מרצה הציע לי עזרה במציאת משרה במכללה, בהוראת קורסי הנדימן. וכך קרה שבאמת התחלתי ללמד קורס ההנדימן במכללה, והבנתי ארבעה דברים חשובים:

  1. המרצה צודק – אני אוהב ללמד. במשך כל השנים האלה, הייתי מורה ומדריך, פשוט בתחפושות אחרות.
  2. צריך לדעת למקד את הקורס – לדעת מה ללמד ומה לא. מה חשוב ומה מיותר ומעמיס ללא צורך.
  3. צריך לדעת להנגיש את הידע הזה, באופן נוח, מתודולוגי ומסודר, לכל מי שרק חפץ בכך.
  4. הכל מתחיל ונגמר בידע ובביטחון. האחד בלי השני פשוט לא מספיק. צריך לנטוע גם ידע וגם ביטחון, וברמה הנכונה, במי שרוצה ללמוד.

משם זה כבר התגלגל –

הסדנא הראשונה גררה אחריה סדנא שנייה, והיום, לאחר כ 6 שנים, לימדתי כבר יותר מ 130 מחזורים ברחבי הארץ, שיפרתי את יכולתי והופעתי בדיגיטל והגעתי למקום שסוף סוף אני יודע מה אני רוצה לעשות כשאגדל…

הסדנה ממוקמת בקומה ה 5 ברח’ הירקון 67 בבני ברק (2 מעליות), בבניין של בית הקפה “ביסקוטי”. רחוב הירקון עצמו מקביל ל”דרך אם המושבות”, קרוב (מרחק הליכה) לקניון איילון, ול”אייס” ו”הום סנטר” ומגדל צ’מפיון. 

המיקום המצוין והסדנה המרווחת והמאובזרת מאפשרים לי לעשות את מה שאני יודע הכי טוב.

ללמד את מקצוע ה”הנדימן / הנדיוומן” במגוון הרמות הנדרשות, בסביבה טכנית נוחה, תומכת ומאפשרת.